Główna » Nauka » Czy wiesz, że… Efekt Tinkerbell odnosi się do rzeczy

w

Czy wiesz, że… Efekt Tinkerbell odnosi się do rzeczy

Efekt Tinkerbell odnosi się do rzeczy, które istnieją tylko dlatego, że ludzie w nie wierzą – jak zażycie pigułki placebo i lepsze samopoczucie, ponieważ przekonałeś siebie, że to prawdziwe lekarstwo. Istnieje również odwrócony Efekt Tinkerbell, w którym im bardziej w coś wierzysz, tym bardziej to znika – na przykład przekonanie, że jazda samochodem jest bezpieczna, ale jazda faktycznie stają się bardziej niebezpieczne, ponieważ twoja iluzja bezpieczeństwa powoduje, że jeździsz z mniejszą ostrożnością.

Efekt Tinkerbell odnosi się do rzeczy, które istnieją tylko dlatego, że ludzie w nie wierzą – jak zażycie pigułki placebo i lepsze samopoczucie, ponieważ przekonałeś siebie, że to prawdziwe lekarstwo.

Istnieje również odwrócony Efekt Tinkerbell, w którym im bardziej w coś wierzysz, tym bardziej to znika – na przykład przekonanie, że jazda samochodem jest bezpieczna, ale jazda faktycznie stają się bardziej niebezpieczne, ponieważ twoja iluzja bezpieczeństwa powoduje, że jeździsz z mniejszą ostrożnością.

Źródło: Tinkerbell effect

The Power of Mind and the Promise of Placebo

Reverse Tinkerbell Example

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *