Główna » Lifestyle » Czy wiesz, że… 15 ciekawostek o Argentynie

w ,

Czy wiesz, że… 15 ciekawostek o Argentynie

Czy wiesz, że… 15 ciekawostek o Argentynie

Kiedy większość z nas myśli o Argentynie, nasze umysły zalewają obrazy soczystych steków, wirujących tang i wypełnionych po brzegi stadionów piłkarskich. Jednak w Argentynie jest o wiele więcej niż stereotypy. Ta lista faktów na temat Argentyny pozwoli Ci się zorientować, a także uświadomi, dlaczego MUSISZ odwiedzić ten niesamowity kraj!

1.Yerba Mate to najpopularniejszy napój w Argentynie

Jeśli odwiedzisz Argentynę, ciągle zobaczysz ludzi popijających ten napój z kofeiną przez metalową słomkę zwaną bombillą. Nazywany narodowym napojem, którego święto przypada 30 listopada.

2. Argentyna jest królem wołowiny

Wołowina jest integralną częścią kuchni argentyńskiej, a kraj jest pełen steków (lokalnie znanych jako parrillas). Argentyńska wołowina stała się tak sławna, że jest serwowana na całym świecie, znana ze swojej delikatności. Roczne spożycie wołowiny w całym kraju w 2020 r. wyniosło 49,7 kilograma na osobę i choć wygląda to na wygórowane, w rzeczywistości jest to historycznie niski poziom dla kraju. Najwyższe spożycie wołowiny odnotowane w Argentynie miało miejsce w 1956 roku, kiedy osiągnęło 100,8 kilograma na osobę.

3. Najsłynniejszy bojownik o wolność w Argentynie, Che Guevara, tak naprawdę nazywał się Ernesto Guevara

Jako dziecko Che był zaznajomiony z tym, że nazywano go Ernestito (co oznacza „mały Ernest”). Jednak gdy był starszy, zasłużył na swoje imię Che ze względu na częste używanie tego wyrażenia. Oznacza ono po hiszpańsku „partnera” lub „mężczyznę”. Jest również używane w Urugwaju i niektórych częściach Brazylii.

4. Urzędnicy państwowi zabronili rodzicom nadawania swoim dzieciom imienia Messi w rodzinnym mieście gwiazdy futbolu

Legendarny sportowiec Lionel Messi zainspirował miliony ludzi na całym świecie, a nigdzie indziej niż w swoim rodzinnym mieście Rosario w Argentynie. Po tym, jak mieszkaniec Héctor Varela nadał swojemu synowi imię gwiazdy futbolu, urzędnicy państwowi zabronili rodzicom nadawania dzieciom imienia Messiego, martwiąc się, że w przyszłości może to spowodować zamieszanie, jeśli imię to stanie się zbyt modne.

5. Gauchos to argentyńscy kowboje

Koczowniczy kowboje (znani jako gauczowie) stali się symbolem kraju, a opowieści o ich eskapadach od dawna są wplecione w literaturę i folklor. Gauczowie są znani ze swojej odwagi, a także z charakterystycznego stroju, który jest noszony do dziś. Być może najbardziej godną uwagi częścią tego kostiumu jest wełniane poncho.

6. Pato to narodowy sport Argentyny

Pato stało się narodowym sportem Argentyny w 1953 roku. Na pierwszy rzut oka ten sport wygląda trochę burżuazyjnie, w końcu uprawia się go konno! Jednak w rzeczywistości ma długą historię w społeczności gaucho. Łączy w sobie kombinację umiejętności zaczerpniętych z polo i koszykówki. Chociaż dziś w grach używa się piłki, pierwotnie byłaby to żywa kaczka umieszczona w koszu. W ten sposób gra otrzymała swoją nazwę, ponieważ po hiszpańsku kaczka oznacza pato.

7. 97% Argentyńczyków ma europejskie korzenie

Spośród 97% Argentyńczyków, którzy mają europejskie dziedzictwo, zdecydowana większość z nich pochodzi od Hiszpanów lub Włochów. Wynika to z hiszpańskiej kolonizacji Argentyny i masowej imigracji z Europy, która rozpoczęła się około połowy XIX wieku.

8. Nazwa Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego srebro

Argentum to łacińskie słowo oznaczające srebro i od tego kraj przyjął swoją nazwę. Uważa się, że nazwa ta została wybrana ze względu na historię przybywania europejskich zdobywców do Ameryki Południowej w celu wydobywania cennego kruszcu, o którym tyle słyszeli.

9. W Argentynie odkryto szczątki największego znanego dinozaura

W 2008 roku robotnik rolny z Patagonii natknął się na szczątki Patagotitana [Patagotitan mayorum]. Uważa się, że dinozaur, który w tamtym czasie był największym odkrytym, żył w późnej kredzie. Jednak od czasu odkrycia Patagotitana w prowincji Neuqueén w Argentynie odkryto kolejne szczątki w 2012 r. Według Live Science szczątki nadal nie zostały całkowicie odkryte. Jednak odkopane kości wskazują, że jest to największy dinozaur, jaki kiedykolwiek chodził po ziemi.

10. Papież Franciszek pracował jako bramkarz w nocnym klubie w Buenos Aires

Pierwszym papieżem urodzonym w obu Amerykach był papież Franciszek. Po nominacji na najwyższe stanowisko w Kościele katolickim, zainteresowanie jego życiem osobistym zaczęło rosnąć, co doprowadziło do ujawnienia, że wcześniej pracował jako bramkarz w nocnym klubie w swoim rodzinnym mieście Buenos Aires.

11. Legenda piłki nożnej Maradona zainspirował religię

Jeśli chodzi o boskie postacie w Argentynie, Maradona siedzi tuż obok Matki Boskiej i Papieża. Najbardziej znany ze swojego gola „Ręka Boga” przeciwko Anglii na Mistrzostwach Świata w 1986 roku, szalone umiejętności piłkarskie Maradony zainspirowały fanów do utworzenia w jego imieniu kościoła i religii. Kościół znajdujący się w mieście Rosario został otwarty w 1998 roku przez niewielką grupę fanów Maradony. Religia została dobrze przemyślana i ma nawet własny zestaw 10 przykazań. W Kościele Maradońskim ich bohater jest określany jako D10S. Jest to połączenie hiszpańskiego słowa oznaczającego Boga (Dios) i liczby 10, którą Maradona nosił na koszulce piłkarskiej.

12. Argentyna wysłała ciężarną kobietę na Antarktydę w 1977 roku, aby próbowała przejąć część kontynentu

W 1977 r. argentyńscy urzędnicy wysłali ciężarną kobietę Silvię Morella de Palma na Antarktydę, aby mogła ubiegać się o prawo własności do części kontynentu. W czasie swojej podróży Silvia była w siódmym miesiącu ciąży, a jej syn Emilio Marcos Palma urodził się 7 stycznia 1978 roku. Był pierwszą osobą, która urodziła się na Antarktydzie. Pomimo przebiegłego planu Argentyny, zajęte terytorium „Argentyńskiej Antarktydy” nie jest uznawane przez resztę świata.

13. Argentyna przeszła przez pięciu prezydentów w ciągu zaledwie dziesięciu dni

Podczas argentyńskiego kryzysu gospodarczego w 2001 roku kraj ten przeżył jeden z najciemniejszych okresów. Gwałtowne protesty miały miejsce w całym kraju i niestety wiele osób zginęło. W odpowiedzi na te niepokoje ówczesny prezydent podał się do dymisji. Od tego momentu panowała duża niestabilność polityczna, a kolejnych czterech prezydentów przejęło tę rolę w kolejnych 10 dniach po rezygnacji prezydenta Fernando de la Rua.

14. Argentyna miała dwie kobiety-prezydentów

Pierwsza z nich, Isabel Martínez de Perón, nie została formalnie wybrana. Po pełnieniu funkcji Pierwszej Damy tymczasowo objęła to stanowisko po śmierci swojego męża Juana Domingo Peróna, jeszcze pełniąc urząd w 1974 roku.

Isabel pełniła funkcję prezydenta przez dwa lata, jednak w tym czasie rząd przejął kontrolę nad krajem, umieścił ją w areszcie domowym i ostatecznie zesłał do Hiszpanii.  Drugą kobietą-prezydentem Argentyny i pierwszą wybraną przez naród jest Cristina Fernández de Kirchner. Wcześniej była prawnikiem, w latach 2007-2015 była prezydentem Argentyny.

15. Pierwsze użycie odcisków palców do identyfikacji miało miejsce w Argentynie w 1892 roku

Kiedy dzieci argentyńskiej Franceski Rojas zostały znalezione zasztyletowane w swoim domu, ich matka powiedziała policji, że podejrzewa, że mordercą może być mężczyzna. Został on aresztowany i był nieustannie torturowany za przyznanie się do winy, jednak utrzymywał, że jest niewinny.
Juan Vucetich, który był odpowiedzialny za identyfikację przestępców, zaproponował zastosowanie radykalnie nowej techniki w celu pozyskania większej ilości informacji z miejsca zbrodni. Po odkryciu, że krwawy odcisk palca nie mógł należeć do oskarżonego mężczyzny i wyglądał, jakby pochodził od samej Rojas, policja wróciła, aby ją przesłuchać, a ona wkrótce się przyznała.
.
Trudno się dziwić popularności Argentyny wśród turystów, którzy uwielbiają tamtejsze jedzenie, wino, krajobrazy i temperament mieszkańców tego kraju. Argentyna ma nam naprawdę dużo do zaoferowania, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej, poznając najbardziej fascynujące ciekawostki na jej temat. A jeśli będzie ci mało, to koniecznie pozostań na TibTit.pl dłużej. Znajdziesz tu mnóstwo fascynujących historii dotyczących niezwykłych ludzi i wydarzeń na świecie.

 

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings