Główna » Nauka » Czy wiesz, że… Kamera HiRise na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter dostrzegła osobliwy widok

w ,

Czy wiesz, że… Kamera HiRise na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter dostrzegła osobliwy widok

Kamera HiRise na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter dostrzegła osobliwy widok: twarz niedźwiedzia, zerkającą ze skorupy Czerwonej Planety.

Kamera HiRise na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter dostrzegła osobliwy widok: twarz niedźwiedzia, zerkającą ze skorupy Czerwonej Planety.

No dobra, to tylko naturalna formacja skalna, ale mocno przypomina twarz niedźwiedzia. Okrągłe pęknięcie zarysowuje głowę, a dwa małe bliźniacze kratery to oczy.

Według komunikatu Uniwersytetu w Arizonie, pysk i paszcza niedźwiedzia składają się z zapadającej się struktury w kształcie litery V, a zarys jego twarzy może być spowodowany osadzaniem się osadów w podziemnym kraterze uderzeniowym. Zespół zasugerował, że struktura zapadania się może być ujściem wulkanicznym lub błotnym.

To nie jest pierwszy raz, gdy coś na Marsie wygląda jak dziwnie znajome. (To zawsze musiało się zdarzyć, ponieważ nasze mózgi uwielbiają widzieć twarze.) Już w 1976 roku sonda kosmiczna Viking 1 zauważyła niesamowitą formację skalną, która wyglądała jak ludzka twarz o długości około 2 mil, w regionie Marsa zwanym Cydonia. Zdjęcia tej samej struktury w 2001 roku z sondy Mars Global Surveyor ujawniły, że ludzka twarz była bardziej wytworem stosunkowo słabej rozdzielczości Vikinga 1.

W zeszłym roku internet był zachwycony „drzwiami” na Marsie – nieważne, że formacja skalna, która przypominała drzwi, miała tylko około stopy wysokości. Zauważyliśmy również pozorne łyżki, światła, jagody, kości i kobietę. Wszystko to tylko sztuczki skał, światła i perspektywy.

Ponieważ Mars jest pod stałym nadzorem – na powierzchni i z góry – nie jest zaskoczeniem, że te optyczne iluzje okresowo wyłaniają się z jałowej, skalistej powierzchni.

Źródło: Check Out This Perfect Bear’s Face on the Surface of Mars

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings