Główna » Natura » Czy wiesz, że… Naukowcy wyhodowali naturalnie odporną na ogień bawełnę

w ,

Czy wiesz, że… Naukowcy wyhodowali naturalnie odporną na ogień bawełnę

Naukowcy wyhodowali naturalnie odporną na ogień bawełnę. Testy na oparzenia wykazały, że nowe odmiany bawełny są w stanie samoczynnie ugasić ogień po podpaleniu.

Naukowcy wyhodowali naturalnie odporną na ogień bawełnę. Testy na oparzenia wykazały, że nowe odmiany bawełny są w stanie samoczynnie ugasić ogień po podpaleniu.

Chemiczne środki zmniejszające palność mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo poprzez zapobieganie lub spowalnianie pożarów, ale są one związane z szeregiem niepokojących skutków zdrowotnych. Aby obejść te obawy, naukowcy z Departamentu Rolnictwa USA wyhodowali nową populację bawełny, która potrafi samoczynnie zgasić się po zetknięciu z płomieniem.

Zespół naukowców z USDA’s Agricultural Research Service, kierowany przez Gregory’ego N. Thyssena, wyhodował 10 szczepów bawełny, wykorzystując allele z 10 różnych odmian macierzystych. Po stworzeniu tkanin z każdym z tych szczepów, badacze poddali je testom spalania i odkryli, że cztery z nich były w stanie całkowicie samogasnąć.

„Wykorzystanie tych linii do opracowania komercyjnych odmian stwarza możliwość poprawy bezpieczeństwa produktów bawełnianych przy jednoczesnym zmniejszeniu ekonomicznego i środowiskowego wpływu chemicznych środków zmniejszających palność” – powiedział autor badania Brian Condon w komunikacie USDA. Condon jest emerytowanym liderem badań w ARS Cotton Chemistry and Utilization Unit w Nowym Orleanie. „Te linie znacząco przyniosą korzyści hodowcom, producentom i konsumentom”.

Dzięki analizie genomowej istniejących wcześniej odmian bawełny, Condon i jego koledzy odkryli, że kilka genów może odpowiadać za trudnopalność. Geny te tworzyły fenotyp, który odpowiadał różnym poziomom trudnopalności (wielkość określona w artykule jako „pojemność uwalniania ciepła”, gdzie im niższa pojemność uwalniania ciepła, tym większa trudnopalność czegoś).

Johnie Jenkins i Jack McCarty z zespołu badawczego wykorzystali 11 nieogniotrwałych odmian bawełny, aby wyhodować 10 nowych linii o różnych zdolnościach uwalniania ciepła. Condon i badacze przeprowadzili następnie testy spalania z tkaniną umieszczoną pod kątem 45 stopni, a testy wykazały, że cztery nowe odmiany o najniższej zdolności uwalniania ciepła były w stanie samoczynnie zgasnąć po wystawieniu na działanie płomienia.

Te odmiany o właściwościach opóźniających rozprzestrzenianie się płomieni mogą stać się przełomem w przemyśle tekstylnym. Obecnie wysiłki zmierzające do uczynienia tkanin trudnopalnymi obejmują zastosowanie substancji chemicznych, które zmniejszają zdolność materiału do zapłonu; substancje chemiczne zmniejszające palność są dodawane do wielu tkanin co najmniej od lat 70-tych. Mimo że niektóre z nich zostały wycofane z rynku, chemikalia te nie ulegają łatwo rozkładowi i mogą się bioakumulować u ludzi i zwierząt, potencjalnie prowadząc do zaburzeń hormonalnych, toksyczności reprodukcyjnej i raka. Te nowe odmiany bawełny mogłyby być wykorzystywane do produkcji tkanin i produktów, które mają naturalnie wbudowaną ochronę przed płomieniami.

Źródło: Researchers Breed Naturally Flame-Resistant Cotton

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings