Główna » Nauka » Czy wiesz, że… Badania sugerują, że ludzie, którzy piją więcej wody

w ,

Czy wiesz, że… Badania sugerują, że ludzie, którzy piją więcej wody

Badania sugerują, że ludzie, którzy piją więcej wody, żyją dłużej i rzadziej zapadają na choroby przewlekłe.

Badania sugerują, że ludzie, którzy piją więcej wody, żyją dłużej i rzadziej zapadają na choroby przewlekłe.

Korzystając z danych zdrowotnych zebranych od 11 255 dorosłych osób w ciągu 30 lat, naukowcy analizowali powiązania między poziomem sodu w surowicy – który idzie w górę, gdy spada spożycie płynów – a różnymi wskaźnikami zdrowia.

Stwierdzili, że dorośli ze stężeniem sodu w surowicy na wyższym końcu normalnego zakresu, byli bardziej narażeni na rozwój przewlekłych schorzeń i wykazywali oznaki zaawansowanego starzenia biologicznego, niż ci ze stężeniem w średnich zakresach.

Naukowcy stwierdzili, że dorośli z wyższym stężeniem byli również bardziej narażeni na śmierć w młodszym wieku.

Recenzowane wyniki National Institutes of Health (NIH), amerykańskiej agencji badań medycznych, zostały opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie eBioMedicine.

„Wyniki sugerują, że odpowiednie nawodnienie może spowolnić starzenie i przedłużyć życie wolne od chorób”

NHS zaleca od sześciu do ośmiu napojów dziennie

Autorzy nie zdefiniowali „właściwego nawodnienia”, ale według NHS England ludzie powinni wypijać od sześciu do ośmiu napojów dziennie, które mogą obejmować wodę, mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, herbatę i kawę.

W marcu naukowcy opublikowali badanie, w którym znaleźli powiązania między wyższymi zakresami normalnego poziomu sodu w surowicy, a zwiększonym ryzykiem niewydolności serca.

Na potrzeby nowego badania ocenili informacje, którymi uczestnicy podzielili się podczas pięciu wizyt lekarskich – dwóch pierwszych, gdy byli po pięćdziesiątce, a ostatniej, gdy mieli od 70 do 90 lat.

Wykluczyli dorosłych, którzy mieli wysoki poziom sodu w surowicy podczas kontroli wyjściowych lub z chorobami współistniejącymi, takimi jak otyłość, które mogą wpływać na stężenie sodu w surowicy.

Następnie ocenili, w jaki sposób poziomy korelują ze starzeniem biologicznym, co oceniono za pomocą 15 wskaźników zdrowia.

Obejmowały one czynniki, takie jak skurczowe ciśnienie krwi, cholesterol i cukier we krwi, które dostarczyły informacji o tym, jak dobrze funkcjonuje układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, metaboliczny, nerkowy i odpornościowy każdej osoby.

Dostosowali się również do takich czynników, jak wiek, rasa, płeć biologiczna, palenie tytoniu i nadciśnienie.

Odkryli, że dorośli z wyższym stężeniem normalnego sodu w surowicy – ​​z normalnymi zakresami mieszczącymi się w przedziale 135-146 miliekwiwalentów na litr (mEq/L) – częściej wykazywali oznaki szybszego starzenia biologicznego.

Zostało to oparte na wskaźnikach, takich jak zdrowie metaboliczne i sercowo-naczyniowe, czynność płuc i stan zapalny, powiedzieli.

Dorośli z poziomem sodu w surowicy powyżej 142 mEq/l mieli nawet o 64% zwiększone ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak niewydolność serca, udar, migotanie przedsionków i choroba tętnic obwodowych, a także przewlekła choroba płuc, cukrzyca i demencja.

Uznali, że dorośli z poziomem sodu w surowicy pomiędzy 138-140 mEq/L mieli najniższe ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Naukowcy stwierdzili, że odkrycia nie dowodzą związku przyczynowego i potrzebne są kontrolowane próby, aby sprawdzić, czy optymalne nawodnienie może promować zdrowe starzenie się, zapobiegać chorobom i prowadzić do dłuższego życia.

Podsumowując badanie, autorzy doszli do następującego wniosku: „Ponieważ zmniejszona ilość wody w organizmie jest najczęstszą przyczyną zwiększonego stężenia sodu, wyniki te sugerują, że u osób, u których stężenie sodu w surowicy krwi przekracza 142 mmol/l, konsekwentne utrzymywanie optymalnego nawodnienia może spowolnić proces starzenia.”

„Wyniki naszego badania potwierdzają hipotezę, że optymalne nawodnienie może potencjalnie być systemowym podejściem zapobiegawczym, które jest w stanie przedłużyć życie wolne od chorób”.

Pojawia się on po tym, jak w osobnym badaniu stwierdzono, że niektórzy ludzie mogą potrzebować wypijać do sześciu litrów wody dziennie , aby zachować zdrowie i nawodnienie.

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison w USA przeanalizowali nawyki związane z piciem alkoholu tysięcy ludzi z 26 krajów i odkryli, że ich potrzeba znacznie się różniła.

Średnie dzienne wahały się od jednego litra do sześciu litrów dziennie i obejmowały wodę w innych napojach, takich jak herbata, a także w żywności.

Źródło: Drink up – water could help you live longer

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings