Główna » Nauka » Czy wiesz, że… Naukowcy nauczyli komórki mózgowe grać w Ponga

w

Czy wiesz, że… Naukowcy nauczyli komórki mózgowe grać w Ponga

Naukowcy nauczyli komórki mózgowe grać w Ponga. Eksperymenty stanowią dowód koncepcji dla komputerów, które pewnego dnia będą mogły wykorzystać unikalną moc mózgu.

Naukowcy nauczyli komórki mózgowe grać w Ponga. Eksperymenty stanowią dowód koncepcji dla komputerów, które pewnego dnia będą mogły wykorzystać unikalną moc mózgu.

W nowych badaniach przeprowadzonych w tym tygodniu naukowcy twierdzą, że udało im się nauczyć myszy i ludzkie komórki mózgowe, jak grać w jedną z najbardziej trwałych gier wideo w historii: Pong. Ten nowatorski wyczyn sugeruje, że nawet neurony na poziomie indywidualnym mogą się uczyć i wykazywać pewną formę rudymentarnej wrażliwości, twierdzą autorzy. Badania mogą pewnego dnia utorować drogę do stworzenia komputerów wykorzystujących komórki mózgowe do wykonywania pewnych zadań na poziomie, którego dzisiejsze komputery nie mogłyby osiągnąć.

Badania są przede wszystkim dziełem naukowców z Cortical Labs, nowego biotechnologicznego startupu w Melbourne w Australii. Ma to być dowód koncepcji dla technologii, którą grupa nazywa biologicznym przetwarzaniem – takim, które opiera się na szczególnych możliwościach mózgu.
„Istnieje wiele badań mających na celu budowanie lepszych procesów informacyjnych, od uczenia maszynowego, przez neuromorficzne, po obliczenia kwantowe” – powiedział Gizmodo w e-mailu główny autor badania Brett Kagan, główny oficer naukowy w Cortical Labs. „Jednak biologiczne mózgi wykazują unikalne cechy, których nie jesteśmy jeszcze w stanie odtworzyć za pomocą samego sprzętu. Mózgi mogą przetwarzać duże ilości informacji bardzo szybko przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię i dostosowywać się do zmieniających się środowisk. Interesowało nas, w jaki sposób komórki mózgowe wykazują tę inteligencję, więc zadaliśmy pytanie: po co próbować naśladować to, co można okiełznać?”

Aby stworzyć układ grający w Ponga, zespół zintegrował komórki macierzyste mózgu wyhodowane w laboratorium od myszy lub ludzi z krzemowym chipem. Chip został zaprojektowany do odczytywania i zapisywania informacji za pomocą sygnałów elektronicznych. Ten system „DishBrain” został następnie wrzucony do symulowanego środowiska – Ponga. Zespół opracował oprogramowanie, które mogło odczytywać sygnały elektryczne z komórek podczas ich wystrzału i zastosować je do gry, a mianowicie do łopatki, która utrzymuje piłkę w górze; oprogramowanie to mogło również dostarczyć informacji zwrotnej i wysłać informacje do komórek na temat tego, jak ich sygnały zmieniły świat gry, czyli czy łopatka rzeczywiście trafiła w piłkę. Dzięki tej informacji zwrotnej, komórki były w stanie zreorganizować sposób, w jaki strzelały i zasadniczo „nauczyły się”, jak lepiej grać w Ponga w ciągu zaledwie pięciu minut gry w czasie rzeczywistym. Ta ukierunkowana na cel zmiana zachowania w czasie, jak twierdzą autorzy, pokazuje, że nawet komórki w szalce Petriego mogą przejawiać rodzaj wrodzonej inteligencji w odpowiednich warunkach.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Neuron.

Kagan i zespół uważają, że obliczenia biologiczne mogą ostatecznie zapewnić szeroki wachlarz korzyści, takich jak poprawa sposobu wyszukiwania nowych potencjalnych leków i modelowania chorób. Ale na razie te badania to tylko pierwszy krok w dotarciu do celu.

„Musieliśmy mieć system, który mógłby przetestować, jak możemy współdziałać z neuronami, aby zaprezentować inteligencję i aktywność ukierunkowaną na cel” – powiedział Kagan. „Możemy teraz zastosować system na nowe sposoby, aby zacząć badać, jednocześnie kontynuując rozwój technologii bazowej, aby umożliwić nowe zastosowania”.

Zespół zaczął już testować system w innych środowiskach gier. I mają następną nadzieję na uczynienie technologii bardziej dostępną i niezawodną.

„Rozszerzając to, zamierzamy zbadać, jak pewne leki wpływają na uczenie się lub choroby, które upośledzają poznanie, wraz z ulepszeniem sprzętu, oprogramowania i mokrego oprogramowania stojącego za tymi systemami” – powiedział Kagan. „Ostatecznie, dzięki możliwości wykorzystania tych systemów do lepszego zrozumienia, a ostatecznie wykorzystania, jak neurony wykazują inteligencję, otworzy to mnóstwo zastosowań”.

Źródło: Scientists Apparently Taught Brain Cells How to Play Pong

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *