Pająki morskie potrafią regenerować utracone odwłoki i narządy płciowe. Naukowcy spekulują, że zdolność stawonogów do regeneracji utraconych kończyn może być kluczem do leczenia ludzkich amputacji – choć w przypadku pająków morskich ich odrastanie nie zawsze szło zgodnie z planem.
Eksperci wiedzieli już, że kiedy stawonogi tracą nogi, mogą je regenerować.
W rozwoju, który bez wątpienia zainspiruje następną generację opowieści o Spider-Manie, badanie wykazało, że podwodne stworzenia mają zdolności regeneracyjne, które rozciągają się na całe ich dolne połowy.
„Nikt się tego nie spodziewał”
Inne stawonogi – bezkręgowce bez wewnętrznego szkieletu lub kręgosłupa, ale posiadające szkielet zewnętrzny – takie jak stonogi i kraby, są również zdolne do odrastania kończyn.
Niektóre stworzenia mogą pójść dalej – rozgwiazdy są w stanie zregenerować całe swoje ciało w niektórych przypadkach – a jaszczurki są w stanie wyprodukować nowy ogon.
„Jeśli spojrzeć na królestwo zwierząt, zdolność do regeneracji różni się bardzo w różnych grupach zwierząt”
„Płaszczaki, na przykład, mogą zregenerować całe swoje ciało z ograniczonej ilości tkanki.
„Z drugiej strony my – ssaki – nie możemy zregenerować wiele – wątroby, tkanek, skóry, ale poza tym bardzo niewiele.
„W przypadku stawonogów – skorupiaków, owadów, mięśniaków i rodzajów pająków – było zupełnie nieznane, że mogą one regenerować części ciała inne niż kończyny”.
W badaniu, które opublikowano w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences, amputowano tylne kończyny i grzbiety 23 pająków morskich.
Podczas gdy czterem starszym pająkom nic nie odrosło, większości z 19 młodych udało się to zrobić.
Szesnaście z nich zregenerowało co najmniej jedną utraconą część ciała, 14 odzyskało tylne kończyny, a 90% żyło długo mimo amputacji.
Do tej pory sądzono, że twardy egzoszkielet pająków uniemożliwia regenerację poza kończynami, dodał profesor Scholtz. Jednak jego badania wykazały, że stworzenia odtwarzały części ciała w ciągu „kilku tygodni lub miesięcy”.
Regeneracja nie zawsze przebiegała bezproblemowo – niektórym pająkom brakowało jednej lub dwóch nóg.
Nadzieja na przełom w amputacji
Profesor Scholtz, z Instytutu Biologii Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, powiedział, że odkrycia powinny zainspirować dalsze badania nad różnymi gatunkami.
„Trzeba spojrzeć na inne stawonogi i czy mogą zrobić to samo” – powiedział.
Planuje on dalsze badania poprzez odtworzenie badania z owadami, krabami i innymi skorupiakami.
A przełom może być transformujący dla opieki zdrowotnej.
Takie badania mogłyby pewnego dnia posunąć naprzód leczenie ludzkich amputacji.
„Nadzieja jest zawsze obecna” – powiedział profesor Scholtz.
„Nie sądzę, aby pająki morskie odegrały kluczową rolę, ale kto wie? Im więcej wiesz o regeneracji w królestwie zwierząt, tym lepiej możesz być w stanie wykorzystać to w leczeniu.”
Źródło: Sea spiders can regrow lost anuses and sex organs – leaving scientists stunned
GIPHY App Key not set. Please check settings