Główna » Natura » Czy wiesz, że… “Toadzila”, czyli największa ropucha trzcinowa na świecie

w ,

Czy wiesz, że… “Toadzila”, czyli największa ropucha trzcinowa na świecie

“Toadzila”, czyli największa ropucha trzcinowa na świecie. Australijscy strażnicy parku natknęli się na gigantycznego płaza. Aktualnie trwają debaty na jego oficjalnym ważeniem.

“Toadzila”, czyli największa ropucha trzcinowa na świecie. Australijscy strażnicy parku natknęli się na gigantycznego płaza. Aktualnie trwają debaty na jego oficjalnym ważeniem.

Kiedy Kylee Gray po raz pierwszy rzuciła okiem na stworzenie, nie mogła się powstrzymać od zdziwienia. Następnie, australijski strażnik parku podniósł ropuchę trzcinową i niespodzianki nie przestawały przychodzić. Gray po prostu „nie mogła uwierzyć, jak duża i ciężka była”. I miała rację, że była zszokowana.

Ropuchy trzcinowe, cętkowane brązowe płazy – uznane za wysoce inwazyjne w Australii, na Florydzie i w innych miejscach – zwykle ważą około 1,36kg jako dorośli. Ale okaz, który wyłowił Gray ważył 2,7 kg. Jak przystało, „nazwaliśmy go Toadzilla”, powiedział strażnik w piątkowym oświadczeniu. Ale ropucha straciła na wadze podczas późniejszego ważenia, a jej miejsce w księgach rekordów jest niepewne.

(Przypuszczalnie samica) behemota potencjalnie łamie istniejący rekord świata dla największej znanej ropuchy, ustanowiony przez szwedzkie zwierzę o imieniu Prinsen (Książę). Od 1991 roku Prinsen dzierży tytuł, z udokumentowaną wagą 2,65 kg i długością 38,5cm „od pyska do ujścia”. Ale dzięki Toadzilli, The Prince może zostać zdetronizowany – w naszych sercach, jeśli nie w oficjalnej Księdze Guinnessa.

Aby ustalić nowe miejsce Toadzilli na szczycie płaziej hierarchii, strażnicy najpierw zważyli go w terenie. Przy pierwszym schwytaniu waga wynosiła 2,7 kg, jak powiedział Gizmodo rzecznik prasowy Departamentu Środowiska i Nauki Queensland.

Jednak podczas kolejnego ważenia, po tym jak ropucha była trzymana w niewoli przez pewien czas, rzecznik prasowy zauważył, że zwierzę straciło trochę na wadze i spadło o znaczną kwotę. Tak więc ustanowienie tego okazu jako oficjalnego rekordzisty może być wyzwaniem, jeśli nie całkowicie niemożliwe.

Nagranie wideo, na którym ropucha jest mierzona przez wiszącą wagę, pokazuje, że łączna waga Toadzilla + wiadro wynosiła wtedy 5,05 kg, a samo wiadro ważyło 2,7 kg – co dawałoby mniej imponującą wagę Toadzilla – 2,35 kg.

Jednak strażnicy i oficer prasowy Queensland nalegali, że początkowe, nieudokumentowane 2,7 kg było prawdziwą wartością.

Matt Watson, oficer medialny z Departamentu Środowiska i Nauki w Queensland, napisał do Gizmodo w e-mailu: „Uważam, że między początkowym ważeniem 2,7 kg a nagranym wideo minęły cztery dni. Nie jestem pewien co do procesu bicia rekordu świata, ale byłoby wspaniale dostać zdjęcie z początkowego ważenia.”

Niezależnie od dokładnej wagi Toadzilli, wszyscy możemy się zgodzić: Ona jest DUŻA. Co ma sens, ponieważ ropuchy trzcinowe są największymi znanymi gatunkami ropuch.

Pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie zamieszkują wydmy, przybrzeżne łąki i obrzeża lasów. Osobniki mogą żyć do 15 lat na wolności, samice rosną większe niż samce, a gatunek ten jest bardzo trujący – wydziela mleczną mieszankę toksyn z gruczołów brodawkowych. Są drapieżnikami generalistycznymi, jedzą wszystko, od owadów po małe ptaki, ssaki i inne płazy.

Aby poznać zakres rozmiarów ropuch, porównaj proporcje Toadzilli z najmniejszym północnoamerykańskim gatunkiem ropuchy: ropuchą dębową. Ropuchy dębowe osiągają średnio od 1,9cm do 3,3cm cala długości jako dorośli i występują w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Najmniejszy na świecie gatunek ropuchy, według Księgi Guinnessa, to podgatunek ropuchy pigmejskiej Beira.

Ale wracając do dużych chłopców.

Z powodu swojej trującej natury i adaptacyjnego podniebienia, ropuchy trzcinowe są uważane za jeden z najgorszych gatunków inwazyjnych na Ziemi. I niestety dla Toadzilli, okaz został znaleziony w przybrzeżnym Queensland, a nie w dorzeczu Amazonki. Zgodnie z australijskim prawem, ten ogromny lej został natychmiast usunięty z natury i poddany humanitarnej eutanazji.

Ropuchy trzcinowe zostały wprowadzone do Australii w 1935 roku, celowo, w celu kontroli szkodników. Larwy chrząszczy niszczyły uprawy trzciny cukrowej, a pomysł był taki, że żarłoczne płazy rozwiążą ten problem. Jednak od czasu, gdy te pierwsze 2400 płazów zostało wypuszczonych na pola uprawne w północnym Queensland, ich populacja w całym kraju wzrosła do około 200 milionów.

Niestety, gatunek ten jest odpowiedzialny za spadek liczebności i lokalne wyginięcie wielu rodzimych gatunków (jak np. bardzo uroczy i rozmyty kwokacz północny) – co wynika z faktu, że prawie nic nie może go bezpiecznie zjeść, podczas gdy on może zjeść w zasadzie wszystko.

To ostatnie stwierdzenie jest szczególnie prawdziwe w przypadku Toadzilli. „Ropucha trzcinowa tej wielkości zje wszystko, co zmieści się w jej ustach, a to obejmuje owady, gady i małe ssaki”.

Chociaż Toadzilla nie żyła długo po odkryciu, ogromny lej ma żyć dalej w Muzeum Queensland. Instytucja ta była „zainteresowana przyjęciem jej, ponieważ może być największa w historii”. Tam, przypuszczalnie otrzyma drugie życie jako zasób edukacyjny.

Źródło: Cane Toad Controversy: Is 'Toadzilla’ a Record-Breaker?

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings