Główna » Natura » Czy wiesz, że… Doszło do „ekscytującego odkrycia” – pingwinia kupa została dostrzeżona z kosmosu

w ,

Czy wiesz, że… Doszło do „ekscytującego odkrycia” – pingwinia kupa została dostrzeżona z kosmosu

Doszło do "ekscytującego odkrycia" - pingwinia kupa została dostrzeżona z kosmosu. Naukowcy wypatrzyli z kosmosu 500-osobwą grupę pingwinów cesarskich.

Doszło do „ekscytującego odkrycia” – pingwinia kupa została dostrzeżona z kosmosu. Naukowcy wypatrzyli z kosmosu 500-osobwą grupę pingwinów cesarskich.

Pamiętasz te ślicznotki?

Doszło do „ekscytującego odkrycia” – pingwinia kupa została dostrzeżona z kosmosu.

Naukowcy byli w stanie zidentyfikować nową 500-osobową kolonię pingwinów cesarskich z kosmosu w Antarktyce Zachodniej po prostu patrząc na ich, uh, odchody – inaczej znane jako guano pingwina.

Wyjaśnijmy.

Pingwiny cesarskie są największymi z 18 gatunków pingwinów i znane są z osiągania wysokości 1,2 metra.

Żyją w klimacie, który może sięgać nawet -60C, szczególnie w odległych i niedostępnych miejscach.

Dlatego to odkrycie jest tak wielką sprawą – naukowcy zwykle mają problemy z ich znalezieniem.

Pingwiny rozmnażają się również na lodzie morskim, co oznacza, że mogą być szczególnie dotknięte przez zmiany klimatyczne i zmniejszenie pokrywy lodowej.

British Antarctic Survey znalazł to nowe skupisko ptaków, dostrzegając ich plamy po kupie (stanowiące wyraźny kontrast z pięknym białym otoczeniem, które stanowi większość kontynentu) na zdjęciach satelitarnych z misji satelitarnej Copernicus Sentinel-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Porównując zdjęcia z najbardziej zaawansowanym na świecie satelitą obserwacyjnym Ziemi (MAXAR WorldView3), byli w stanie dostrzec dowody świadczące o obecności pingwina.

Technika ta jest częścią projektu Wildlife from Space, który jest również wykorzystywany do śledzenia i monitorowania morsów, wielorybów, fok i albatrosów.

Wiadomość, znana jako „ekscytujące odkrycie”, została ogłoszona w Dniu Wiedzy o Pingwinach przez dr Fretwella i oznacza, że obecnie wiadomo o 66 koloniach rozmnażających się na wybrzeżu Antarktydy.

Fretwell dodał: „Nowe zdjęcia satelitarne wybrzeża Antartyki pozwoliły nam znaleźć wiele nowych kolonii”.

Niestety, w tym klimatycznym nagłym wypadku nie były to wszystkie pozytywne wiadomości.

Powiedział on: „Jak wiele z niedawno odkrytych miejsc, ta kolonia jest mała i w regionie źle dotkniętym przez niedawną utratę lodu morskiego”.

Rosnące globalne temperatury oznaczają, że lód zarówno w Arktyce, jak i na Antarktydzie topnieje, z kolei sprawia, że poziom mórz wzrasta i zagraża różnorodności biologicznej na całym świecie – ale szczególnie dla zwierząt zarówno na biegunie północnym, jak i południowym.

Dla kontekstu, British Antartica Survey spędził ostatnie 15 lat próbując wytropić nowe kolonie poprzez oglądanie zdjęć satelitarnych pingwiniej kupy. W rzeczywistości, w ten sposób odkryto połowę znanych kolonii.

Niestety, według naukowców, około 80% kolonii pingwinów ma być bliska wyginięciu do końca wieku. Oznacza to, że mogą być skazane na wyginięcie, nawet jeśli wciąż żyją osobniki z danego gatunku.

Ale jeśli będziemy pracować nad złagodzeniem zmian klimatycznych do poziomu nie wyższego niż 2C ocieplenia, skorzysta na tym aż 68% ptaków morskich i zwierząt lądowych – co oznacza, że wciąż istnieje szansa na odwrócenie tego stanu rzeczy dla pingwinów.

Źródło: Emperor Penguin Poo Was Seen From Space And Scientists Are Excited

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings