Główna » Historia » Czy wiesz, że… Zmumifikowany nastolatek o złotym sercu został „cyfrowo rozpakowany”

w

Czy wiesz, że… Zmumifikowany nastolatek o złotym sercu został „cyfrowo rozpakowany”

Zmumifikowany nastolatek o złotym sercu został "cyfrowo rozpakowany" około 2300 lat po pochówku. Nienaruszone szczątki chłopca, którego wiek w chwili śmierci szacuje się na 14 lub 15 lat, zostały zbadane za pomocą tomografii komputerowej, co ujawniło, jak wiele wysiłku włożyła jego rodzina w zapewnienie mu bezpiecznego przejścia do zaświatów.

Zmumifikowany nastolatek o złotym sercu został „cyfrowo rozpakowany” około 2300 lat po pochówku. Nienaruszone szczątki chłopca, którego wiek w chwili śmierci szacuje się na 14 lub 15 lat, zostały zbadane za pomocą tomografii komputerowej, co ujawniło, jak wiele wysiłku włożyła jego rodzina w zapewnienie mu bezpiecznego przejścia do zaświatów.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że kiedy ludzie umierają, ich duch wyrusza w niebezpieczną podróż do świata podziemnego, gdzie ich charakter zostanie osądzony.

Aby zapewnić pozytywny wynik, miejsce w życiu pozagrobowym, ten konkretny nastolatek został pochowany z 49 amuletami – w tym złotym skarabeuszem w miejscu, gdzie znajdowało się jego serce i złotym językiem wewnątrz ust.

Mumia pochodzi z okresu ptolemejskiego, kiedy Egiptem rządziła dynastia o tej samej nazwie.

Został znaleziony na cmentarzu używanym między około 332 a 30 rokiem p.n.e. w Nag el-Hassay w południowym Egipcie podczas pierwszej wojny światowej, ale do tej pory pozostawał niezbadany w piwnicy Muzeum Egipskiego w Kairze.

Dzięki wynikom nowego badania, mumia została przeniesiona do głównej sali wystawowej pod przydomkiem „Złoty chłopiec”.

Jak pochowano chłopca?

Nie tylko mumia była ozdobiona 49 amuletami, co odzwierciedlało jej wysoki status klasowy, nosił również pozłacaną maskę, kartonaż pektoralny na torsie i parę sandałów.

„Sandały miały prawdopodobnie umożliwić chłopcu wyjście z trumny”

„Zgodnie z rytualną Księgą Umarłych starożytnych Egipcjan, zmarły musiał nosić białe sandały, aby być pobożnym i czystym przed recytacją jej wersetów”.

Mumia została umieszczona wewnątrz dwóch trumien – wewnętrzna wykonana z drewna, natomiast zewnętrzna nosiła grecki napis.

Był otoczony paprociami, jak to było starożytną egipską tradycją.

„Starożytni Egipcjanie byli zafascynowani roślinami i kwiatami i wierzyli, że posiadają one święte i symboliczne efekty”.

Oprócz usunięcia serca, chłopcu wyjęto mózg przez nos.

Zastąpiono go żywicą, a nie czymś złotym.

Jego zęby były jednak w dobrym stanie, bez śladów choroby, czy ubytków.

Naukowcy nie byli w stanie określić przyczyny śmierci poza przyczynami naturalnymi.

Źródło: Ancient Egyptian 'golden boy’ mummy 'digitally unwrapped’ for first time

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *