Główna » Nauka » Czy wiesz, że… Wewnętrzne jądro Ziemi mogło przestać się obracać w ramach

w ,

Czy wiesz, że… Wewnętrzne jądro Ziemi mogło przestać się obracać w ramach

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło przestać się obracać w ramach siedmiodekadowego cyklu. Mogło zamiast tego zacząć się kręcić w przeciwnym kierunku.

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło przestać się obracać w ramach siedmiodekadowego cyklu. Mogło zamiast tego zacząć się kręcić w przeciwnym kierunku.

Wirujący rdzeń w centrum Ziemi mógł niedawno przestać się obracać, w stosunku do powierzchni, jako część siedmiodekadowego cyklu, powiedzieli naukowcy.

Badanie potwierdziło, że wewnętrzny rdzeń, który jest wielkości Plutona, mógł przestać się kręcić około 2009 roku.

Może to być możliwe, ponieważ wewnętrzne jądro jest głównie stałą kulą żelaza pływającą w płynnym zewnętrznym jądrze, więc jego obrót nie jest koniecznie związany z obrotem reszty planety.

Naukowcy powiedzieli również, że wewnętrzne jądro mogło zamiast tego zacząć się obracać w przeciwnym kierunku.

Jeśli tak, to prawdopodobnie coś dzieje się z siłami magnetycznymi i grawitacyjnymi, które napędzają obrót rdzenia.

Badania mogą pomóc zwiększyć zrozumienie w jaki sposób zmiany w rdzeniu mogą wpływać na rzeczy na powierzchni Ziemi, takie jak długość dnia i nawigacja.

W ramach badań przeanalizowano fale sejsmiczne z trzęsień ziemi, które przeszły przez wewnętrzne jądro planety.

Śledząc fale stwierdzono, że nastąpiła „niewielka zmiana w ciągu ostatniej dekady” w ścieżkach, które wcześniej wykazywały „znaczne zmiany czasowe”.

Proces ten jest częścią „około siedmiodekadowej oscylacji”, donosi badanie.

Naukowcy z Peking University w Chinach uważają, że „ten globalnie spójny wzór sugeruje, że rotacja wewnętrznego rdzenia została ostatnio wstrzymana”.

Napisali: „Porównaliśmy ten niedawny wzór z zapisami sejsmicznymi z Alaski dotyczącymi dubletów z Wysp Południowych Sandwich sięgających 1964 roku i wydaje się, że jest on związany ze stopniowym zawracaniem wewnętrznego rdzenia w ramach około siedmiodekadowej oscylacji, z kolejnym punktem zwrotnym na początku lat siedemdziesiątych.”

Ich obserwacje, opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience, dostarczają kolejnych dowodów na „dynamiczne interakcje” pomiędzy różnymi warstwami Ziemi, które mogą wpływać na pole magnetyczne i zmiany na powierzchni.

Mówi się, że jądro Ziemi jest litą kulą, która ma promień około 800 mil i temperaturę podobną do powierzchni Słońca.

Poprzednie badania wykazały, że rdzeń jest oddzielony od reszty planety przez ciekły metalowy rdzeń zewnętrzny, co pozwala mu obracać się niezależnie i w innym tempie niż reszta Ziemi.

Inni naukowcy zauważyli badania, ale uważają, że może minąć kilka lat, zanim będą w stanie określić, czy są one dokładne.

Źródło: Earth’s inner core may have stopped spinning as part of seven-decade cycle, say scientists

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings