Główna » Nauka » Czy wiesz, że… Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA znajduje w lodowych chmurach ślady

w ,

Czy wiesz, że… Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA znajduje w lodowych chmurach ślady

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA znajduje w lodowych chmurach ślady "budulca dla życia". Teleskop, który uchwycił jedne z najbardziej ikonicznych obrazów ostatniej granicy w historii, przesłał szczegółowe ujęcia odległego regionu, w którym temperatury sięgają nawet -270C.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA znajduje w lodowych chmurach ślady „budulca dla życia”. Teleskop, który uchwycił jedne z najbardziej ikonicznych obrazów ostatniej granicy w historii, przesłał szczegółowe ujęcia odległego regionu, w którym temperatury sięgają nawet -270C.

Gatunki molekularne, które tworzą „budulec dla życia”, zostały znalezione w głęboko położonym w przestrzeni kosmicznej – regionie lodowych obłoków.

Korzystając z należącego do NASA James Webb Space Telescope, zespół astronomów i naukowców potwierdził obecność metanu i etanolu, a także małych związków z azotem i siarką.

Na Ziemi źródłem metanu są emisje z mokradeł, oceanów, wysypisk śmieci i hodowli bydła, natomiast większość etanolu pochodzi z fermentacji skrobi i cukrów.

Zostały odkryte około 500 lat świetlnych od Ziemi, w regionie, gdzie temperatury wahają się od -270C do -250C, które nigdy wcześniej nie były obserwowane.

Międzynarodowy zespół spędził 30 godzin obserwując dwa obszary w gęstym i trudnym do zbadania obłoku molekularnym Chameleon I, gdzie formują się dziesiątki młodych gwiazd.

Potężny teleskop NASA odesłał szczegółowe obrazy i dane, na podstawie których tzw. naukowcy z epoki lodowcowej mogli zidentyfikować molekuły.

Obraz na górze artykułu pokazuje centralny region Kameleona I, z zimnym, wisielczym obłokiem w kolorze niebieskim, oświetlonym przez blask młodej gwiazdy (widocznej na pomarańczowo).

To właśnie światło tej gwiazdy i innych w tle jest wykorzystywane do wykrywania lodów w chmurze, które pochłaniają przechodzące przez nie światło gwiazdy.

„To jest ekscytujące z dwóch powodów” – powiedział profesor Martin McCoustra, astrochemik.

„Jeden to taki, że dzięki temu jesteśmy bardziej pewni warunków, które odtwarzamy w naszych laboratoriach.

„Drugi jest taki, że te cząsteczki są materiałami, z których powstaje budulec dla życia.

„Jesteśmy coraz bardziej pewni, że wiele składników organicznej zupy, z której wyewoluowało życie, miało pozaziemskie pochodzenie i zostało wygenerowanych jako naturalna część procesu formowania Słońca i Układu Słonecznego”.

Kosmiczne „niegościnne środowiska”

Teleskop został wykorzystany w ramach programu, w ramach którego jest on przyznawany projektom naukowym, aby wspomóc ich badania.

Jest nadzieja, że zespół Ice Age będzie mógł go ponownie wykorzystać do dalszych obserwacji tych lodowych regionów kosmosu.

Profesor McCoustra, z Heriot-Watt University w Edynburgu, powiedział, że teleskop jest kluczem do odkrycia więcej o najbardziej „niegościnnych środowiskach” kosmosu.

„Aby zobaczyć lodowe ziarna pyłu w przestrzeni, musisz użyć gwiazdy jako źródła światła, aby prześwietlić je i oświetlić” – powiedział.

„To jest to samo, co robimy w laboratorium, oczywiście na znacznie większą skalę”.

Dodał: „Potwierdzamy, że to co widzimy i odtwarzamy w naszych laboratoriach jest tym, co dzieje się w kosmosie.

„Dzięki temu jesteśmy bardziej pewni, że chemia w środowiskach lodowych jest główną ścieżką formowania chemicznych prekursorów życia znalezionych w pierwotnej zupie chemicznej”.

Odkrycia Ice Age zostały zgłoszone w czasopiśmie Nature Astronomy.

Źródło: NASA’s James Webb Space Telescope finds signs of 'building blocks for life’ in icy clouds

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *