Główna » Nauka » Czy wiesz, że… Nowa mapa pokazuje całą materię we wszechświecie

w ,

Czy wiesz, że… Nowa mapa pokazuje całą materię we wszechświecie

Nowa mapa pokazuje całą materię we wszechświecie. Według nowych badań, materiał wszechświata jest mniej zbity niż wcześniej sądzono.

Nowa mapa pokazuje całą materię we wszechświecie. Według nowych badań, materiał wszechświata jest mniej zbity niż wcześniej sądzono.

Naukowcy wykorzystali dane z Dark Energy Survey i South Pole Telescope, aby ponownie obliczyć całkowitą ilość i rozmieszczenie materii we wszechświecie. Odkryli, że we wszechświecie jest około sześć razy więcej ciemnej materii niż zwykłej materii, co jest zgodne z wcześniejszymi pomiarami.

Zespół odkrył również, że sprawa była mniej zbita, niż wcześniej sądzono, odkrycie wyszczególnione w zestawie trzech artykułów.

Badanie Ciemnej Energii obserwuje fotony światła w zakresie widzialnym; Teleskop Bieguna Południowego obserwuje światło w zakresie fal mikrofalowych. Oznacza to, że Teleskop Bieguna Południowego obserwuje kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła — najstarsze widoczne promieniowanie, które datuje się na około 300 000 lat po Wielkim Wybuchu.

Zespół przedstawił zestawy danych z odpowiednich przeglądów na dwóch mapach nieba; następnie nałożyli na siebie dwie mapy, aby zrozumieć pełny obraz rozkładu materii we wszechświecie.

„Wygląda na to, że w obecnym Wszechświecie jest nieco mniej fluktuacji, niż przewidywalibyśmy, zakładając, że nasz standardowy model kosmologiczny jest zakotwiczony we wczesnym Wszechświecie” — powiedział Eric Baxter, astronom z University of Hawai’i i współautor badania, w wydaniu uniwersyteckim. „Wysoka precyzja i odporność na źródła błędu nowych wyników stanowią szczególnie przekonujący przypadek, że możemy zacząć odkrywać dziury w naszym standardowym modelu kosmologicznym”.

Ciemna materia to coś we wszechświecie, czego nie możemy bezpośrednio obserwować. Wiemy, że tam jest dzięki efektom grawitacyjnym, ale poza tym nie możemy jej zobaczyć. Według CERN ciemna materia stanowi około 27% wszechświata. (Zwykła materia stanowi około 5% całkowitej zawartości Wszechświata). Pozostałe 68% składa się z ciemnej energii, dotychczas niepewnej kategorii, która jest równomiernie rozmieszczona we wszechświecie i odpowiada za przyspieszającą ekspansję Wszechświata.

Dark Energy Survey ma jeszcze trzy lata danych do przeanalizowania, a nowe spojrzenie na kosmiczne tło mikrofalowe jest obecnie podejmowane przez South Pole Telescope. W międzyczasie Atacama Cosmology Telescope (wysoko na chilijskiej pustyni o tej samej nazwie) wykonuje obecnie badania tła o wysokiej czułości. Mając do dyspozycji nowe, precyzyjne dane, naukowcy mogą być w stanie poddać standardowy model kosmologiczny trudnemu testowi.

W 2021 roku teleskop Atacama pomógł naukowcom wymyślić nowo precyzyjny pomiar wieku wszechświata: 13,77 miliarda lat. Więcej badań kosmicznego tła mikrofalowego mogłoby również pomóc naukowcom w rozwiązaniu problemu napięcia Hubble’a, czyli braku zgody pomiędzy dwoma najlepszymi sposobami pomiaru ekspansji wszechświata. (W zależności od tego, jak się to mierzy, naukowcy podają dwie różne wartości tempa ekspansji).

W miarę jak środki obserwacji stają się coraz bardziej precyzyjne, a więcej danych jest zbieranych i analizowanych, informacje te mogą być wprowadzane do wielkich modeli kosmologicznych, aby określić, gdzie w przeszłości się myliliśmy i poprowadzić nas do nowych kierunków badań.

Źródło: New Map Shows All the Matter in the Universe

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *