Główna » Historia » Czy wiesz, że… 2022 był największym rokiem w historii hakowania kryptowalut

w ,

Czy wiesz, że… 2022 był największym rokiem w historii hakowania kryptowalut

Największy rok w historii hakowania kryptowalut - z Koreą Północną jako podejrzanym sprawcą. Raport roczny Chainalysis pojawia się w momencie, gdy rząd Wielkiej Brytanii zarysowuje propozycje objęcia kryptowalut większą regulacją, dostosowując je bardziej do tradycyjnych systemów finansowych. 2022 był największym rokiem w historii hakowania kryptowalut, z ponad 3,2 mld funtów skradzionych na całym świecie, według nowych badań.

Największy rok w historii hakowania kryptowalut – z Koreą Północną jako podejrzanym sprawcą. Raport roczny Chainalysis pojawia się w momencie, gdy rząd Wielkiej Brytanii zarysowuje propozycje objęcia kryptowalut większą regulacją, dostosowując je bardziej do tradycyjnych systemów finansowych.

2022 był największym rokiem w historii hakowania kryptowalut, z ponad 3,2 mld funtów skradzionych na całym świecie, według nowych badań.

W samym październiku odnotowano 629 milionów funtów – najwięcej zarejestrowanych w jednym miesiącu.

Pomogło to w całym roku przyćmić poprzedni rekord z 2021 r., który wyniósł 2,7 mld funtów, chociaż całkowita liczba włamań nieznacznie spadła.

Coroczny raport Chainalysis, firmy zajmującej się analizą łańcucha bloków, której dane są wykorzystywane przez rządy, banki i firmy na całym świecie, mówi, że działalność ta była w dużej mierze napędzana przez hakerów z Korei Północnej.

Reżim Kim Dzong Una był wielokrotnie oskarżany o hakowanie kryptowalut w celu zarabiania pieniędzy i unikania międzynarodowych sankcji, a nawet wykorzystywanie skradzionych zasobów cyfrowych do finansowania swojego programu rakietowego.

Chainalysis twierdzi, że w 2022 roku hakerzy powiązani z Pjongjangiem – w szczególności syndykat przestępczy Lazarus Group – ukradli szacunkowo 1,4 miliarda funtów aktywów kryptowalutowych, bijąc swój własny rekord.

Badacze już wcześniej powiązali grupę z reżimem, choć nie wiadomo, czy jest to część własnych operacji rządu, czy też ktoś wynajęty z zewnątrz.

Ilość kryptowalut, które prawdopodobnie zostały skradzione, znacznie przewyższa całkowity roczny eksportu Korei Północnej, który zgodnie z najnowszymi danymi Obserwatorium Złożoności Gospodarczej wyniósł 115 milionów funtów w 2020 roku.

„Nie jest przesadą stwierdzenie, że hakowanie kryptowalut stanowi znaczną część gospodarki kraju” – powiedział Chainalysis.

Skąd skradziono pieniądze?

Największe ofiary włamań kryptowalutowych w 2022 r. padły w ramach zdecentralizowanych protokołów finansowych, czyli zasadniczo wtedy, gdy inwestorzy odcinają się od pośredników – takich jak bank lub giełda – i przekazują środki bezpośrednio między cyfrowymi portfelami.

Staje się coraz bardziej popularny, ponieważ jest uważany za bardziej przejrzysty, do czego ludzie przywiązują większą wagę po upadku dużej platformy kryptowalutowej FTX.

Ale według Chainalysis te tak zwane protokoły DeFi stanowiły 82,1% kryptowalut skradzionych przez hakerów w 2022 r., co daje łącznie ponad 2,5 mld funtów.

David Schwed z firmy Halborn zajmującej się bezpieczeństwem blockchain powiedział, że programiści DeFi nie powinni bać się szukać inspiracji w tradycyjnych scentralizowanych systemach, aby uczynić siebie bezpieczniejszymi w użyciu.

„Nie musisz działać tak wolno jak bank, ale możesz pożyczać od tego, co robią banki” – powiedział.

„Zachęcające” plany regulacyjne Wielkiej Brytanii

Raport pojawia się, gdy rząd Wielkiej Brytanii przedstawia propozycje regulacji kryptowalut, ponieważ rynek stara się odzyskać zaufanie inwestorów wystraszonych wyjątkowo niestabilnym okresem.

Zgodnie z planami, które zbliżyłyby branżę do tradycyjnych systemów finansowych, platformy kryptowalutowej stałyby się odpowiedzialne za określenie wymagań, które waluta musi spełnić przed dopuszczeniem do obrotu.

Giełdy będą również ponosić odpowiedzialność za bezpieczne ułatwianie transakcji i zapewnianie bezpieczeństwa aktywów klientów.

„Zachęcające jest obserwowanie, jak w tych planach przewija się ważny wątek ochrony konsumentów, co świadczy o wyraźnym zamiarze zajęcia się potencjalnie nadużyciami” – powiedział.

Ostrzegł jednak, że surowsze przepisy nie mogą zaszkodzić „potencjałowi innowacji i wzrostu” branży.

Propozycje, które pojawiły się niecały rok po tym, jak Rishi Sunak powiedział, że chce, aby Wielka Brytania stała się „globalnym centrum aktywów kryptowalutowych”, zostaną poddane konsultacjom przed wejściem w życie.

Źródło: Biggest year ever for crypto hacking – with North Korea the suspected culprit

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *