Główna » Technologia » Czy wiesz, że… Asda i HVS po raz pierwszy na świecie pracują nad bezzałogowymi samochodami ciężarowymi napędzanymi wodorem

w ,

Czy wiesz, że… Asda i HVS po raz pierwszy na świecie pracują nad bezzałogowymi samochodami ciężarowymi napędzanymi wodorem

Asda i HVS po raz pierwszy na świecie pracują nad bezzałogowymi samochodami ciężarowymi napędzanymi wodorem. Podczas niektórych przejazdów pojazd będzie obsługiwał pilota zdalnego sterowania, co według producenta pojazdu może poprawić jakość życia osób z branży transportowej.

Asda i HVS po raz pierwszy na świecie pracują nad bezzałogowymi samochodami ciężarowymi napędzanymi wodorem. Podczas niektórych przejazdów pojazd będzie obsługiwał pilota zdalnego sterowania, co według producenta pojazdu może poprawić jakość życia osób z branży transportowej.

Brytyjski producent pojazdów jest częścią konsorcjum, któremu przyznano fundusze rządowe w wysokości 6,6 miliona funtów na stworzenie pierwszego na świecie samojezdnego, napędzanego wodorem pojazdu ciężarowego, który ma zostać przetestowany przez Asdę.

Firma Hydrogen Vehicle Systems (HVS) z siedzibą w Glasgow opracowuje dwa prototypy samochodów ciężarowych w ramach grupy, do której należy gigant supermarketów Asda.

Trzecim członkiem konsorcjum jest brytyjska firma Fusion Processing zajmująca się technologiami samojezdnymi.

Projekt ma kosztować 12 milionów funtów, a jeden z pojazdów ma zostać wyposażony w kabinę kierowcy i przetestowany na drogach, działając autonomicznie, ale z kierowcą za kierownicą.

Inny będzie działał bez kabiny kierowcy i będzie oceniany na torach testowych z kierowcą obsługującym go zdalnie.

Mamy nadzieję, że dzięki technologii czujników, kamerom i sztucznej inteligencji pojazd będzie działał ze zdalnym kierowcą podczas niektórych podróży.

HVS ma nadzieję, że pojazdy pomogą w rozwiązywaniu problemów w branży transportowej, takich jak braki kierowców.

Twierdzi również, że technologia poprawi jakość życia kierowców, oferując mniej intensywne zmiany i pomagając zachować równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym.

Dodał, że pojazdy samojezdne zmniejszą również zużycie energii i emisje z opon dzięki lepszemu zarządzaniu przyspieszeniem i hamowaniem.

Komentując ogłoszenie, sekretarz biznesowy Grant Shapps powiedział: „W ciągu zaledwie kilku lat biznes pojazdów samojezdnych może dodać dziesiątki miliardów do naszej gospodarki i stworzyć dziesiątki tysięcy miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii.

„To ogromna szansa na przyspieszenie naszego priorytetu, jakim jest rozwój gospodarki, który jesteśmy zdeterminowani wykorzystać.

„Wsparcie, którego dziś udzielamy, pomoże naszym pionierom w dziedzinie transportu i technologii wyprzedzić globalną konkurencję, przekształcając ich genialne pomysły w produkty gotowe do wprowadzenia na rynek szybciej niż ktokolwiek inny”.

Wysiłek grupy musi zapewnić zrównoważoną usługę komercyjną do 2025 r. i jest wspierany przez brytyjskie Centrum Połączonych Pojazdów Autonomicznych, projekt finansowany przez rząd.

Wodór jest coraz częściej wykorzystywany do dekarbonizacji energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak stal i transport towarów ciężkich.

Wodór jest niewidocznym, czystym gazem energetycznym, co do którego eksperci ogólnie zgadzają się, że Wielka Brytania będzie potrzebować znacznej części wodoru, aby osiągnąć zero netto – zmniejszając emisję dwutlenku węgla i kompensując resztę – do 2050 r.

 

Źródło: Asda and HVS to work on driverless hydrogen HGV in world first

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings