Główna » Natura » Czy wiesz, że… Liczba niesprowokowanych ugryzień rekinów na świecie

w ,

Czy wiesz, że… Liczba niesprowokowanych ugryzień rekinów na świecie

Liczba niesprowokowanych ugryzień rekinów na świecie spada do 57 w 2022 r.

Liczba niesprowokowanych ugryzień rekinów na świecie spada do 57 w 2022 r.

Wejście do wody jest nieco bezpieczniejsze: Niesprowokowane ataki rekinów spadły do niskiego poziomu na całym świecie w 2022 roku.

W 2022 roku doszło do 57 niesprowokowanych ataków, co oznacza, że w tym roku odnotowano najmniejszą liczbę incydentów w ciągu ostatnich 10 lat.

Spośród tych ataków, pięć było śmiertelnych – spadek z dziewięciu zgonów w 2021 roku i 10 w 2020 roku.

Od 2013 roku, było średnio 74 niesprowokowanych ukąszeń rocznie, mówią naukowcy.

Niski poziom w 2020 roku prawdopodobnie był związany z ograniczeniami podróży COVID-19 i zamknięciami plaż, co spowodowało mniej spotkań między ludźmi a rekinami, powiedzieli naukowcy.

Zmniejszające się populacje rekinów są jedną z prawdopodobnych przyczyn niskiej liczby ugryzień w 2022 roku, powiedzieli naukowcy.

„Ogólnie rzecz biorąc, liczba rekinów w oceanach na świecie zmniejszyła się, co mogło przyczynić się do ostatnich wyników”.

„Prawdopodobnie liczba ofiar śmiertelnych spadła, ponieważ niektóre obszary niedawno wdrożyły rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa na plaży, zwłaszcza w Australii” – powiedział Naylor w komunikacie muzeum.

Stany Zjednoczone miały najwięcej ugryzień, z Florydą zgłaszającą więcej ugryzień niż gdziekolwiek indziej na świecie. Żadne z 16 niesprowokowanych ugryzień na Florydzie nie było śmiertelne, ale dwa spowodowały amputacje.

Long Island również doświadczyła rekordowej liczby ugryzień rekinów, a Nowy Jork zgłosił osiem ugryzień w 2022 roku. Przed tymi atakami, stan miał tylko 12 zgłoszonych niesprowokowanych ukąszeń w rekordzie.

Jak ustalili naukowcy, młode rekiny tygrysie zamieszkały w Great South Bay pomiędzy Long Island a Fire Island. Rekiny wykorzystują osłoniętą zatokę jako żłobek, a większość ukąszeń na Long Island prawdopodobnie pochodzi od rekinów tygrysich polujących na ryby przynętowe w strefie przybrzeżnej.

„Wiry Prądu Zatokowego zmieniają się co roku. Czasami podpływają one bardzo blisko brzegu, przynosząc ze sobą składniki odżywcze i ryby. Młode tygrysy piaskowe będą podążać za rybami, co w niektórych przypadkach prowadzi do wzrostu spotkań z ludźmi” – powiedział Naylor.

„Młode osobniki mają tendencję do bycia bardziej eksperymentalnymi i będą próbować rzeczy, których dorosły rekin by nie zrobił” – kontynuował Naylor. „Jeśli ryby są szczególnie gęste w miejscach, gdzie pływają ludzie, a widoczność jest słaba, to jest bardziej prawdopodobne, że młode rekiny, którym brakuje doświadczenia starszych zwierząt, pomylą stopę pływaka z zamierzoną ofiarą”.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano tylko jeden przypadek niesprowokowanego ukąszenia, który dotyczył osoby uprawiającej snorkeling, która zaginęła na plaży Keawakapu w Maui na Hawajach.

Australia miała dziewięć potwierdzonych niesprowokowanych ukąszeń, a pojedyncze ukąszenia miały miejsce w Nowej Zelandii, Tajlandii i Brazylii.

W RPA miały miejsce dwa niesprowokowane ataki, oba śmiertelne i prawdopodobnie spowodowane przez żarłacze białe, powiedzieli badacze.

Dwa śmiertelne ataki miały miejsce tego samego dnia w egipskim Morzu Czerwonym, gdzie ukąszenia rekinów są rzadkie. Ataki, mniej niż milę od siebie, podejrzewa się, że są dziełem jednego rekina.

Nawet bez światowego spadku liczby ugryzień rekinów, szanse na bycie zaatakowanym przez rekina są niewiarygodnie niskie, mówią naukowcy.

Utonięcie stanowi większe zagrożenie – jest to trzecia główna przyczyna przypadkowej śmierci na świecie – a fale wezbraniowe i silne prądy mogą szybko porwać plażowiczów.

Aby zmniejszyć ryzyko niesprowokowanego ugryzienia przez rekina, należy zdjąć odblaskową biżuterię i unikać miejsc, w których ludzie łowią ryby.

Roczny raport International Shark Attack File skupia się głównie na niesprowokowanych ukąszeniach i nie podkreśla ataków, które mogły być spowodowane przez pobliskie połowy, chum w wodzie lub inne okoliczności łagodzące.

„Niesprowokowane ukąszenia dają nam znacznie większy wgląd w biologię i zachowanie rekinów” – powiedział Naylor. „Zmiana środowiska w taki sposób, że rekiny są przyciągane do obszaru w poszukiwaniu ich naturalnego źródła pożywienia, może skłonić je do ugryzienia ludzi, gdy w przeciwnym razie nie byłoby to możliwe”.

Były 32 dodatkowe ugryzienia w 2022 roku, które były celowo lub nieumyślnie sprowokowane, powiedzieli naukowcy.

Źródło: Number of unprovoked shark bites worldwide drops to 57 in 2022

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings